İstanbul Global Lojistik

İlaç ve Medikal Taşımacılık Nedir?

İSTANBUL GLOBAL LOJİSTİK
Bizimle iletişime geçin!
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
İstanbul Global Lojistik
İlaç ve Medikal Taşımacılık Nedir?
İlaç ve Medikal Taşımacılığı hizmeti hakkında merak ettiğiniz soruları sizler için cevaplandırdık.

Medikal taşımacılık özellikle tibbi araç ve gereçler sanayisi dahilinde kullanılan ürünlerin, hammaddelerin, kimyasal ve medikal ürünlerin lojistik operasyonlarını kapsayan bir hizmet olarak düşünebiliriz. Medikal malzeme taşımacılığı olarak da değerlendirilen bu lojistik taşıma yöntemi, özellikle medikal malzeme üreten firmaların hedef pazarlara ulaştırabilmeleri açısından önemli bir lojistik hizmettir. Nakliye süreçlerinde kullanılan araçların ilaç taşımacılığı için uygun olması zorunluluğu, bu işi yapan özel medikal taşımacılık firmalarına duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Hatta ilaç taşımacılığı yapan firmaların ISO kalite yönetim sistemi içerisine entegre ettiği GDP Sertifika (İyi Dağıtım Uygulamaları) sürecinde özel ve mal değeri yüksek ilaçların nakliyesini tamamlamak için tercih edilen bir durum olmaktadır.  GDP Sertifikalı araçlar ile özellikle tıbbi taşımacılık gibi hassas operasyon gerektiren işlerde, bahsi geçen donanım ve serfikaların olmaması durumu ciddi hasarlara sebebiyet vermektedir ve bilinçsizce taşımalar gerçekleştirilmektedir.

Medikal Taşımacılık Yapan Firmalarda Olması Gereken Özellikler

Tıbbi ve medikal taşımacılık yapan İstanbul Global Lojistik, ilaç ve medikal malzeme endüstrisinde uygulanan standartlar gereği uygulanması gereken prosedürleri takip eden lojistik firması olarak öne çıkmaktadır. Bu duruma bağlı olarak medikal kargo taşımacılığı süreçlerinde kullanılan araçlarda, gerekli güvenlik önemleri ve donanımlarının bulunması hayati öneme sahiptir. Çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçların gerekli taşıma koşullarında GPD Standartına bağlı kalarak nakliye edilmesi, ilaçların kimyasal yapılarının korunmasına yardımcı olur. Özellikle medikal ürünlerin taşındığı araçların sahip oldukları donanım ve sertifikalar, onların hem yapısal hem de kimyasal bileşenlerinin korunmasına katkı sağlamaktadır.. Bu bağlamda ilaç taşımacılığı yapan İstanbul Global Lojistik, bahsi geçen teknolojik donanımlar,araçlar ve yönetim sistemlerini kullanarak medikal & ilaç lojistik süreçlerinin güvenliğini sağlamaktadırlar.

Medikal Makine ve Ekipman Taşımacılığı

Medikal makine ve ekipman taşımacılığı, tıbbi süreçlerde özellikle hastaneler tarafından kullanılan teknik donanımların lojistiği ile ilgilenen bir iş kolu olarak nitelendirilebilir. Medikal ve tıbbi cihazlar, yapı olarak hassas malzemeler olmasından dolayı İstanbul Global  Lojistik olarak taşınması sırasında gerekli hassasiyet gösterilmekte ve gerekli tedbirler alınarak lojistik süreç yürütülmektedir. Özellikle uluslararası gönderisi yapılan medikal ürünlerin, hedef lokasyonlara hızlı ve maliyet odaklı lojistik yöntemlerle taşınabilmesi için denizyolu ve karayolunu da kapsayan entegre taşımacılık yöntemimiz de bulunmaktadır.
 
Tıbbi Lojistik Süreçlerinde Frigo Taşımacılık Araçlarının Kullanımı

Her şeyden önce uluslararası tıbbi taşımacılık ve uluslararası ilaç taşımacılığı, taşınan malzemelerin kimyasal yapısından dolayı, frigo taşıma araçlarının kullanımı zorunlu kılan süreçlerdir. Yukarda belirtildiği  gibi frigo araç alımlarında GDP Süreçine uygun ve GDP Sertifikalı frigo araçlara yatırım yapmak bu taşıma yöntemi için en doğru yatırım olmaktadır. Isı değişimlerine karşı olan medikal malzemeler ya da ilaçlar, İstanbul Global Lojistik’te frigo taşımacılık yöntemleri kullanılarak taşınmaktadır. Bu yöntemlerin takibinde GPD Sürecine uygun araçlar ve şoför eğitimlerini sık sık yapan İstanbul Global  Lojistik tercih edilmelidir. Aksi halde, lojistiği yapılan ilaçların ya da medikal ürünlerin kimyasal yapılarında çözülmeler veya bozulmalar meydana gelebilir. Bu durum ithalatçı veya ihracatçı firmayı taşınılan malzemenin durumuna göre çok büyük sıkıntılara sokabilir. Bu sebepten dolayı GDP Sürecine dahil olan İstanbul Global Lojistik tercih edilmelidir. Aynı şekilde ani ısı değişimlerine karşı duyarlı olan diğer medikal ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünler için  termal taşıma ve lojistik araçlarının kullanılması oldukça önem arz etmektedir.